FRIDA KAHLO – FOTOGRAFIE

Ondřej ŠevčíkAktuality

Ve středu, 17. listopadu, se sešlo 11 studentů španělštiny našeho gymnázia před Domem U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Volný sváteční den využili k návštěvě výstavy o slavné mexické malířce Fridě Kahlo. Výstava nazvaná lapidárně Frida Kahlo – fotografie, probíhá v Galerii HMP, konkrétně v již zmíněném Domě U Kamenného zvonu, od 15. 10. 2021
do 16. 1. 2022.

Na výstavě jsou k vidění fotografické snímky z pozůstalosti FK ještě donedávna neznámé. Expozice se věnuje uměleckému zázemí malířky, její rodné zemi a charakteristice celé éry, ve které působila. Je to soubor snímků, který odkrývá nové detaily ze života jedné z ikonických postav 20. století. Věnuje se jejímu původu, politice, revoluci a Diegu Riverovi, jejímu rozbitému tělu a Fridiným láskám a přátelstvím. Výstava putovala po obou amerických kontinentech a v Evropě byla představena zatím pouze v Portugalsku, Německu a Polsku.

Součástí výstavy je také film o FK, kde vystupují její přátelé, studenti a umělci, které umělkyně nějakým způsobem ovlivnila. Film je ve španělštině a v angličtině s titulky. Studenti ho celý shlédli, i když byla nouze o židle a sedělo se i na zemi… Výstava je opravdu velmi zdařilá a návštěvník se prostřednictvím fotografií, které mají hlavně dokumentární funkci, dozvídá zajímavé informace nejen ze života umělkyně, ale i z uměleckého prostředí, z Mexika, z umělčiny rodiny. Součástí výstavy je i ukázka oltáře, který se v Mexiku každým rokem staví na památku blízkého zemřelého na svátek Día de los Muertos. Jeho součástí jsou svíčky, květy cempasúchil, jídlo, nápoje, oblíbené předměty a fotka zesnulého.

Kulturní zážitek byl stylově zakončen v mexické restauraci Las Adelitas na Malém náměstí. Abychom dodrželi ráz svátečního dopoledne, ochutnali jsme pravé mexické pokrmy a nápoje (nachos con mole, sopa azteca, burrito de tinga, café mexicano, chocolate ibarra) a hezky si popovídali o dojmech z dopolední výstavy.

Slíbili jsme si, že taková setkání je potřeba zopakovat při nejbližší příležitosti.

Mgr. Anna Jonášová a Mgr. Zdenka Dobrozemská, studenti 2.B, 4.A, 4.B.