GULZ – GYMNÁZIUM U Libeňského zámku, Praha - Filtrované položky podle data: červen 2019
19. červen 2019 In Novinky

Náš den začal jako každý jiný ve škole, ze které jsme se během sedmé vyučovací hodiny vypravili směrem k Palmovce. Následovala cesta autobusem a byli jsme před PVA EXPO PRAHA, kde se veletrh nacházel. Po vstupu jsme se jako skupina vyfotili, dostali instrukce a vydali se objevovat, co na nás čeká.

První expozice se týkala parazitů. Měli jsme možnost se o nich něco dozvědět, prohlédnout si je a některé i zvednout. Mohli jsme si prohlédnout parazity jako například vlasovce medinského, symbol lékařství, vlasovce mízního či svalovce.

Dále jsme navštívili stánek, který měl kameru schopnou natáčet infračervené záření. To jsme zpočátku nevěděli, a tak jsme se jenom divili, proč vypadáme tak, jak vypadáme. Následovalo pár zajímavých faktů jako například: že voda pohltí záření, a je tedy vidět jenom jako černá hmota, dále že sklo záření odrazí - funguje tudíž jako neprostupná bariéra - a že přes igelit je bez problému vidět.

Mezi expozicemi byla i možnost prohlédnout si, jak vypadá rakovina pod mikroskopem, přesněji tedy rakovina mozku. Dala se poznat díky velkému shluku buněk.

Následovalo pár logických hádanek či her, které člen naší skupiny bez problému vyhrál, a vydali jsme se dál.

Jako poslední atrakci z této haly jsme navštívili stánek, kde nám vysvětlili něco o aerodynamice mostů, proč jeden takový most spadl v Japonsku a jak se tomu dalo zabránit. Vypadá to, že za všechno mohla frekvence, s jakou na most působil vítr, a tvar mostu, který způsoboval víření.

Po krátké přestávce jsme se vydali do druhé haly, kde jsme kvůli nedostatku času navštívili pouze dvě atrakce. Další logickou hádanku, ve které jsme museli poskládat správně do krabice různě vysoké špalíčky ze dřeva, jsme bohužel nevyhráli kvůli špatnému zadání.

Na závěr jsme navštívili stánek s virtuální realitou, kde jsme měli možnost vyzkoušet si jednu rytmickou českou hru jménem Beat Saber, ve které bylo cílem správně barevným mečem přeseknout stejně barevnou kostku ve směru zadaných šipek. Hra byla mnohem těžší, než se na první pohled zdálo.

Potom už jsme se vydali na cestu z výstaviště domů.

Závěrka, Kříž, Procházka, Mlezivová, Ondroušková

19. červen 2019 In Novinky

V termínech 3. – 8. 6. a 10. – 15. 6. 2019 proběhly sportovní kurzy tříd 3.A, 3.B a 3.C v Třemošnici, malém městě pod Železnými horami. Žáci měli možnost seznámit se s celou řadou sportů a vyzkoušet si takové aktivity, které při běžných hodinách TV nemohou. Náplní kurzu byl atletický čtyřboj, turnaj v softbalu, turnaj ve volejbalu, tenisová utkání i turistická část, ve které všichni navštívili dominantu kraje - zříceninu hradu Lichnice s rozhlednou Miladou. Na závěr pobytu byl tradiční táborák s opékáním špekáčků. Počasí nám přálo a všeobecně panovala přátelská atmosféra.
Za tým tělocvikářů doufám, že těch pár společně prožitých dní splnilo svůj účel a zůstanou našim žákům jako hezká vzpomínka do dalších let.
Eva Jirousová

17. červen 2019 In Novinky

Letos v červnu se někteří studenti druhého ročníku zúčastnili týdenní cesty na sever Evropy. Během zájezdu jsme viděli spoustu zajímavých míst a památek ve švédském Stockholmu, finských Helsinkách a hlavně v ruském Petrohradu.

Nejdříve jsme jeli do Švédska, kam jsme se dostali z Dánska přejezdem přes 9 km dlouhý Öresundský most. Návštěva Stockholmu začala prohlídkou radnice, kde se vždy jednou za rok předávají Nobelovy ceny. Dále jsme viděli budovu parlamentu, kostel, kde jsou uloženy ostatky švédských králů, či katedrálu na jednom z náměstí. Odpoledne jsme pak zavítali do muzea lodi Vasa.

Večer jsme se nalodili do trajektu, kde jsme přespali v kajutách, a ráno se vylodili ve finském Turku. Odtud jsme pokračovali do samotného Petrohradu. Večer jsme dorazili k hotelu a ubytovali se. Následující dny jsme opět měli šanci vidět spoustu památek, např. rezidenci Petrodvorce, Petropavlovskou pevnost, chrám svatého Izáka, carskou rezidenci Carskoje Selo (Kateřinský palác) či křižník Aurora. Poslední den v Petrohradu jsme zavítali do Ermitáže, což je jedno z největších muzeí na světě. Odpoledne jsme měli rozchod, mohli jsme se podívat do různých částí centra nebo si zajít někam na oběd. Navečer byla naplánována vyhlídková plavba lodí po řece Něvě. Přestože byla velká zima, projížďku jsme si užili a z lodě se nám naskytly zcela odlišné pohledy na město. Po plavbě jsme se vrátili starým petrohradským metrem zpět k autobusu a vyrazili jsme směrem k Helsinkám.

Den strávený v Helsinkách jsme si užili stejně jako ty předchozí. Navštívili jsme moderní skalní kostel a podívali jsme se k památníku finského skladatele Jeana Sibelia. Pak jsme se vypravili lodí na pevnost Suomenlinna, odkud byla krásná vyhlídka na město a na Baltské moře. Po návratu do města jsme prošli skrz Senátní náměstí, kde jsme spatřili obrovský bílý dům. Po krátkém rozchodu jsme se přímo v Helsinkách nalodili na trajekt, který nás zavezl zpátky do Stockholmu. Cesta domů pak už byla stejná.

Přestože byla tato cesta po severu Evropy velmi náročná a nabitá všelijakým programem, myslím, že jsme si ji všichni užili. Zažili jsme spoustu legrace a myslím, že na celý výlet budeme vzpomínat do konce života.

Luděk Šíma, 2.A  

GULZ na sítích

Sledujte nás na sociálních sítích:

Kontakty

Gymnázium U Libeňského zámku
U Libeňského zámku 1, 180 00  Praha 8

Jak k nám