Poznávací zájezd do Petrohradu 2019

17. červen 2019

Letos v červnu se někteří studenti druhého ročníku zúčastnili týdenní cesty na sever Evropy. Během zájezdu jsme viděli spoustu zajímavých míst a památek ve švédském Stockholmu, finských Helsinkách a hlavně v ruském Petrohradu.

Nejdříve jsme jeli do Švédska, kam jsme se dostali z Dánska přejezdem přes 9 km dlouhý Öresundský most. Návštěva Stockholmu začala prohlídkou radnice, kde se vždy jednou za rok předávají Nobelovy ceny. Dále jsme viděli budovu parlamentu, kostel, kde jsou uloženy ostatky švédských králů, či katedrálu na jednom z náměstí. Odpoledne jsme pak zavítali do muzea lodi Vasa.

Večer jsme se nalodili do trajektu, kde jsme přespali v kajutách, a ráno se vylodili ve finském Turku. Odtud jsme pokračovali do samotného Petrohradu. Večer jsme dorazili k hotelu a ubytovali se. Následující dny jsme opět měli šanci vidět spoustu památek, např. rezidenci Petrodvorce, Petropavlovskou pevnost, chrám svatého Izáka, carskou rezidenci Carskoje Selo (Kateřinský palác) či křižník Aurora. Poslední den v Petrohradu jsme zavítali do Ermitáže, což je jedno z největších muzeí na světě. Odpoledne jsme měli rozchod, mohli jsme se podívat do různých částí centra nebo si zajít někam na oběd. Navečer byla naplánována vyhlídková plavba lodí po řece Něvě. Přestože byla velká zima, projížďku jsme si užili a z lodě se nám naskytly zcela odlišné pohledy na město. Po plavbě jsme se vrátili starým petrohradským metrem zpět k autobusu a vyrazili jsme směrem k Helsinkám.

Den strávený v Helsinkách jsme si užili stejně jako ty předchozí. Navštívili jsme moderní skalní kostel a podívali jsme se k památníku finského skladatele Jeana Sibelia. Pak jsme se vypravili lodí na pevnost Suomenlinna, odkud byla krásná vyhlídka na město a na Baltské moře. Po návratu do města jsme prošli skrz Senátní náměstí, kde jsme spatřili obrovský bílý dům. Po krátkém rozchodu jsme se přímo v Helsinkách nalodili na trajekt, který nás zavezl zpátky do Stockholmu. Cesta domů pak už byla stejná.

Přestože byla tato cesta po severu Evropy velmi náročná a nabitá všelijakým programem, myslím, že jsme si ji všichni užili. Zažili jsme spoustu legrace a myslím, že na celý výlet budeme vzpomínat do konce života.

Luděk Šíma, 2.A  

Zobrazeno 213 krát Naposledy změněno úterý, 18 červen 2019 09:31

GULZ na sítích

Sledujte nás na sociálních sítích:

Kontakty

Gymnázium U Libeňského zámku
U Libeňského zámku 1, 180 00  Praha 8

Jak k nám